Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Cały naród buduje swoją stolicę – spacer o warszawskim socrealizmie

3,82 km
Królowa Holandii Juliana miała powiedzieć na widok Pałacu Kultury „mały, ale gustowny”. Dyskusyjne stwierdzenie biorąc pod uwagę fakt, że gmach ma powyżej 230 metrów wysokości, dysponuje ponad 12 ha powierzchni użytkowej, a do jego budowy zużyto 40 mln cegieł i 28 tys. m kw. marmuru. Do dzisiaj „dar Stalina” góruje nad Warszawą, a w latach powojennych w otoczeniu gołych ścian zrujnowanych kamienic robił wręcz piorunujące wrażenie. Architekturę socrealizmu krytykuje się za przeskalowanie i nachalną ornamentykę w służbie „jedynie-słusznej” idei. Z drugiej strony współcześnie budynki z początku lat 50-tych stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy. Dlatego zastanowimy się w jakim stopniu socrealizm przetrwał próbę czasu. Przyjrzymy się rzeźbom budowniczych Polski Ludowej – „górników, hutników , chłopów i twórczej inteligencji”, którzy wspólnie budowali nowy, „lepszy świat”. Oczywiście „lepszy świat” z perspektywy socjalistycznej propagandy, chociaż entuzjazm mieszkańców Warszawy dla powstających osiedli MDM-u nie zawsze był udawany.
Porady do wycieczki
  • Przejście całości trasy zajmuje zwykle ponad 2h (do 3h). Jeśli potrzebujecie przerwy to świetnym miejscem jest Plac Zbawiciela z wileloma kawiarniami i restauracjami. Możecie tam napić się kawy w Charlotte albo wypić piwo w Planie B:). Szeroki wybór knajp będziecie mieli także na pobliskim placu Konstytucji.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 6
Punkty do zdobycia 24p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.