Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Cmentarz Żydowski – relikt minionej epoki

1,76 km
Cmentarz Żydowski na Woli, przy ulicy Okopowej – to nie tylko kolejna warszawska nekropolia warta odwiedzenia, ale też jeden z największych i najlepiej zachowanych przejawów kultury żydowskiej w Warszawie. Spacer w tym miejscu to szczególne przeżycie, gdyż jest to nie tylko spotkanie z inną kulturą, ale też wydarzeniami z przeszłości, których efektem jest zrujnowanie co najmniej 2/3 terenu cmentarza, który rozciąga się na przestrzeni 33,5 hektarów. Spośród ponad 200 tysięcy nagrobków wiele uległo zniszczeniu, bądź to w efekcie działań w czasie II wojny światowej, bądź na skutek upływu czasu, bo przecież od niemal osiemdziesięciu lat nie ma komu się nimi opiekować. Cmentarz przy Okopowej założony został w 1806 roku. Nie był pierwszą nekropolią żydowską w Warszawie i obecnie też jest jednym z dwóch, ale jedynym nadal funkcjonującym. Drugi, na Pradze, założony wcześniej, zniszczony w czasie wojny, ostatnio uporządkowany, pozostaje już tylko obiektem zabytkowym.
Porady do wycieczki
  • Cmentarz jest zamknięty w soboty oraz w piątki po południu. W pozostałe dni tygodnia otwarty jest w godzinach 10.00 -17.00. Nie wejdziemy tam również w dni głównych świąt religijnych, zarówno żydowskich, jak katolickich oraz w oficjalne święta państwowe.Na tylko pobieżne obejrzenie cmentarza należy zarezerwować minimum półtorej godziny.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 3
Punkty do zdobycia 12p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.