Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Linia Róży w Paryżu

5,16 km
Dzisiaj zabiorę Was na wycieczkę w poszukiwaniu tzw. Medalionów Arago. Czym one są? Otóż, przez Paryż przebiega południk nazywany dawniej Linią Róży. Jego przebieg w XIX wieku wytyczył Francois Arago, francuski astronom, matematyk i geodeta. Południk paryski do 1884 roku pełnił funkcję południka zerowego. Jak wiadomo, później funkcję tę przejął południk przebiegający przez Londyn i wyznaczający czas GMT - Greenwich Mean Teams. W celu upamiętnienia zasług Arago i historycznego przebiegu południka zero, w 1994 roku na ulicach Paryża pojawił się niesamowity pomnik zaprojektowany przez Jana Dibbetsa. Na pomnik składa się 135 złotych medalionów, dyskretnie rozmieszczonych na placach, ulicach, a nawet w budynkach Paryża. Na każdym medalionie widnieje napis Arago oraz litery wyznaczające kierunki świata: N - północ oraz S - południe. Mają wskazywać kierunek marszu. Miejsca, w których zostały rozmieszczone medaliony, odgrywają ważną rolę w historii Francji. Dzisiaj odkryjemy część z nich. Zapraszam.
Porady do wycieczki
  • Odszukanie wszystkich medalionów Arago jest bardzo trudne, jeśli nawet nie niemożliwe. Podczas tego spaceru skupimy się na tych medalionach, które usytuowane są na linii Ogrody Obserwatorium Paryskiego - Ogrody Palais-Royal. Ponieważ medaliony stanowią część tzw "żywego pomnika", może się zdarzyć, że ich nie odnajdziecie, gdyż np. w trakcie remontu ulicy zostały zalane asfaltem. My jednak skupimy się na najważniejszych obiektach znajdujących się w osi wyznaczonej przez południk, dlatego też w poszukiwaniu kolejnego medalionu, patrzcie raczej przed siebie, niż pod nogi.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 9
Punkty do zdobycia 36p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.