Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Odkrywając najważniejsze dzieła Gaudiego

8,84 km
Zapraszam was na spacer po Barcelonie śladami jednego z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych artystów nie tylko Katalonii czy Hiszpanii, ale i dziewiętnastowiecznej Europy. Antoni Gaudi, bo o nim oczywiście mowa, przez jednych uznawany za szaleńca i samotnika, przez innych za wizjonera, był niewątpliwie artystą wyprzedzającym swoją epokę, a jego dzieła wyróżnia charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Gaudi, a właściwie Antoni Gaudi Plàcid Guillem Gaudí i Cornet urodził się w 1852 roku w Reus pod Tarragoną (choć według niektórych miejscem jego urodzenia mogło być w rzeczywistości oddalone o kilka kilometrów miasteczko Riudoms). Był dzieckiem dość chorowitym, więc dzieciństwo spędzał raczej samotnie. W Reus uczęszczał do szkoły Zakonu Pijarów i rzeczywiście religia chrześcijańska miała duży wpływ na jego późniejsze dzieła. Podobno był raczej przeciętnym uczniem i już od wczesnych lat interesował się głównie architekturą i geometrią. W Barcelonie ukończył studia i uzyskał dyplom architekta. Początkowo pracował jako asystent barcelońskich architektów, projektując bramy wjazdowe, płoty i kioski. Jego pierwszym zleceniem były latarnie na Plaza Reial, a projekt domu Casa Vicens przyniósł mu uznanie i nowe zlecenia. Przełomowym momentem było spotkanie z katalońskim przedsiębiorcą Eusebim Güellem, a dzięki tej współpracy i przyjaźni powstały jedne z najważniejszych dzieł artysty. Gaudi obdarzony był niezwykłą intuicją i wyobraźnią, a wszystkie swoje dzieła projektował w sposób globalny: zwracając uwagę zarówno na rozwiązania konstrukcyjne, jak i funkcjonalne oraz dekoracyjne. W swoich projektach łączył wiele technik, które najpierw sam opanowywał do perfekcji: ceramikę, szklarstwo, hutnictwo, stolarstwo itp. Wprowadził też nowe techniki obróbki materiałów, jak choćby swoje słynne trencadís (co z języka katalońskiego można przetłumaczyć jako „połamany” czy „pobity”), wykonane z kawałków kolorowej, potłuczonej ceramiki. Inspirował się naturą, światem podwodnym, wykorzystywał formy i kształty podpatrywane w przyrodzie. Tworzył budowle o zadziwiających kształtach, rezygnując często z kątów prostych. Był najważniejszym przedstawicielem hiszpańskiego modernizmu. W swoich dziełach często odwoływał się też do katalońskiej tradycji i kultury (np. w parku Guell zobaczysz fontannę z katalońską flagą w formie mozaiki, a sam smok znajdujący się w tym parku czy na Casa Batló, to nawiązanie do legendy o patronie Katalonii, św. Jerzym – Sant Jordi).Nie sposób zobaczyć wszystkie dzieła Gaudiego, są też one rozproszone po całym mieście, ale podczas dzisiejszego spaceru proponuję wam zobaczyć te najważniejsze, które pokazują styl artysty i są już niejako symbolem Barcelony. Zachęcam was, by choć niektóre z nich obejrzeć również w środku.
Porady do wycieczki
  • Większość trasy można odbyć pieszo (bądź podjeżdżając kilka przystanków metrem czy autobusem). Choć wszystkie budynki zachwycają również z zewnątrz, to niektóre z nich (jak Park Güell, Sagrada Familia czy Casa Mila) warto też choć raz zwiedzić w środku. Bilety wstępu nie są tanie, ale jeśli zdecydujesz się na ich zakup, to koniecznie zrób to online. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i kilka euro.Weź też ze sobą słuchawki (często w cenie biletu dostaniesz dostęp do audioprzewodnika, w kościele Sagrada Familia nawet w języku polskim!). Wstęp do Palau Güell (jak i do wielu innych miejsc z Barcelonie) jest za darmo w pierwsza niedzielę miesiąca!
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 3
Punkty do zdobycia 12p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.