Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Odszyfruj Poznań, czyli śladami „Enigmy” po Poznaniu

2,77 km
(5)
Zapraszam na spacer poznańskimi śladami Enigmy. Po drodze zobaczysz miejsca i obiekty związane z życiem i działalnością w Poznaniu trzech studentów, a później absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego, a mianowicie Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Ich losy splotły się właśnie tutaj w stolicy Wielkopolski. Niestety, ich zasługi czyli złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez wiele lat przedstawiane były w sposób niezgodny z prawdą. Z perspektywy czasu wiemy, że bez tak ważnego odkrycia losy II wojny światowej mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej, nie przynieść zwycięstwa państwom alianckim.Nasza trasa wiedzie od Zamku Cesarskiego, gdzie niegdyś znajdował się Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, przez pomnik kryptologów stojący tuż przed nim, dalej przez Centrum Szyfrów Enigma gdzie od 1930 do 1932 roku funkcjonowała poznańska filia Biura Szyfrów, następnie na Cytadelę, miejsce tajnego kursu kryptologicznego, aż do Krypty Zasłużonych na Wzgórzu Świętego Wojciecha.Poza szklakiem podstawowym warto zwrócić uwagę także na kilka innych miejsc, takich jak:ul. Mielżyńskiego (dawniej Victoriastrasse 22) – mieszkanie i warsztat krawiecki Michała Zygalskiego, miejsce urodzin Henryka Zygalskiegoul. Garbary 24 - Liceum Ogólnokształcące Marii Magdaleny, niegdyś Gimnazjum, którego wychowankiem był Henryk Zygalski.Mam nadzieję, że spacer ten będzie dla Ciebie dobrym punktem wyjścia do zainteresowania tematyką szeroko pojmowanych szyfrów i Enigmy.
Porady do wycieczki
  • Poznański Szlak Enigmy najlepiej odkrywać pieszo lub rowerem. Ten ostatni, może przydać się zwłaszcza przy zwiedzaniu Cytadeli. Trasa wycieczki zaplanowana została głównie z myślą o spacerowiczach dorosłych. Biegnie ona głównie po płaskim terenie, nie wymaga szczególnego przygotowania. Podczas odkrywania obiektów na szlaku czekają na Ciebie trzy zadania. Na trasie znajduje się kilka obiektów, które warto zobaczyć także od środka.Wejście do CK Zamek w obszarach ogólnodostępnych jest bezpłatne. Zwiedzanie jest możliwe w godzinach od 12:00 do 20:00. Istnieje możliwość zwiedzania Zamku z audioprzewodnikiem, koszt 10 zł.Zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma jest biletowane, możliwe od wtorku do niedzieli, w dni powszednie od godziny 9:00 do 18:00, w weekendy od 10:00 do 19:00. Bilety w cenie 20 zł. (normalny) i 15 zł. (ulgowy) najlepiej zakupić internetowo przez stronę placówki (www.csenigma.pl). Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, możliwe w kilku wersjach językowych.Termin wejścia do do Krypty Zasłużonych Wielkopolan należy uzgodnić w Biurze Parafialnym Kościoła Świętego Wojciecha. Jest ona nieczynna podczas Mszy Świętych i uroczystości kościelnych. Kontakt z parafią: telefoniczny 61 851-90-12, 793-842-860 lub mailowyswietywojciech@archpoznan.plSpacerując po Cytadeli, dobrze wyposażyć się w wygodne buty, jej powierzchnia to ok.100 ha. Oglądanie niektórych rzeźb plenerowych wymaga wejścia na trawę. W upalny dzień park to doskonała oaza, w której znajdziesz naturalny cień.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 3
Punkty do zdobycia 12p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.