Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Spacer po średniowiecznej Barcelonie śladami „Katedry w Barcelonie”

1,29 km
„Katedra w Barcelonie” to hiszpańska powieść historyczna, a zarazem debiut literacki barcelońskiego adwokata, Ildefonso Falconesa, który poświęcił na jej pisanie 5 lat, studiując średniowieczną historię Katalonii. Podczas spaceru odkryjemy tę średniowieczną Barcelonę z czasów, kiedy Katalonia była potęgą morską i handlową, zobaczymy słynną bazylikę, będącą jednym z najbardziej znanych dzieł gotyku katalońskiego, dzielnicę Ribera, by wreszcie dotrzeć do pozostałości zapominanej już dzielnicy żydowskiej, tak ważnej kiedyś dla rozwoju miasta. Książka, oraz nakręcony na jej podstawie serial, przedstawia losy Arnaua Estanyola, syna zbiegłego chłopa pańszczyźnianego, Bernata, na tle średniowiecznej, feudalnej Katalonii, konfliktów religijnych i społecznych. Mimo że polski tytuł powieści i serialu brzmi „Katedra w Barcelonie”, to w rzeczywistości nie chodzi tu o Katedrę Św. Eulalii. Motywem przewodnim i tłem wydarzeń jest bowiem budowa przez mieszkańców miasta bazyliki Matki Bożej Morza, czyli Santa Maria del Mar (a oryginalny tytuł powieści to „La Catedral del Mar”). Powieść Falconesa zaczyna się od ucieczki Bernata Estanyola, który przybywa do Barcelony, uciekając przed nadużyciami feudalnego pana. Bernat przemierza miasto, aż dociera do dzielnicy Ribera (zwanej też Born), gdzie mieszka jego siostra. Jego syn, Arnau, będzie dorastał w tym pełnym życia i dynamicznie zmieniającym się mieście, obserwując, jak postępuje budowa wielkiej świątyni, Santa Maria del Mar, pracując jako stajenny, tragarz, żołnierz, bankier i konsul. Co ciekawe, zdjęcia do serialu „Katedra w Barcelonie” były kręcone nie tylko w gotyckiej Barcelonie, ale również w innych, mniejszych hiszpańskich miejscowościach, które wciąż zachowują średniowieczny klimat, takich jak m.in. Santa María de la Alameda (niedaleko Madrytu), Sos del Rey Católico (koło Saragossy), czy wreszcie miejscowości Cáceres, której katedra Santa Maria, stała się na potrzeby serialu barcelońską bazyliką Santa Maria del Mar.
Porady do wycieczki
  • Choć trasa obejmuje dwie dzielnice, el Born i dzielnicę gotycką, to wszystkie punkty znajdują się bardzo blisko siebie. Wszędzie dotrzesz pieszo. Polecam ci zgubić się w wąskich uliczkach miasta i usiąść choć na chwilę na którymś z niewielkich placyków, by odkryć jeszcze więcej szczegółów Barcelony.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 3
Punkty do zdobycia 12p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.