W Olsztynie zachowało się kilka budowli z czasów średniowiecza, które dają wyobrażenie o tym, jak przed wiekami wyglądało miasto oraz czym zajmowali się jego mieszkańcy. Gotyckie mury robią wrażenie, jednak nie przytłaczają. Kameralny klimat Olsztyna, niegdyś położonego na prowincji, sprawia, że na Starym Mieście jest przytulnie, a granice średniowiecznego miasteczka są dostępne w zasięgu niedługiego spaceru. Monumentalizm budowli użyteczności publicznej i ilość ciekawych detali świadczy o wielkiej wadze, jaką przykładano do wyglądu średniowiecznego miasta. Z drugiej strony nie ma tu wielkich nazwisk, a zazwyczaj anonimowi, prawdopodobnie lokalni, artyści. W kreśleniu planu miasta nie było przypadku – Olsztyn został zbudowany według ustalonych zasad. Budynki, które przetrwały stulecia, to głównie dawne ośrodki władzy oraz miejsca kultu. Na trasie zobaczymy, m.in. zamek, ratusz, kościół farny, pozostałości murów miejskich oraz ślady średniowiecznej zabudowy mieszkalnej. Dziś całość otula zieleń parków i wijąca się leniwie rzeka Łyna. Trasa: 1. Kaplica Jerozolimska 2. Stary Ratusz 3. Układ urbanistyczny Starego Miasta 4. Budownictwo mieszczańskie „Burmistrzówka” 5. Fara Świętego Jakuba 6. Brama Górna i pozostałości murów miejskich 7. Zamek kapituły warmińskiej
Porady do wycieczki
Średniowieczny Olsztyn najlepiej poznawać na piechotę, niespiesznie wędrując niedługimi i wąskimi uliczkami Starego Miasta. Warto poświęcić czas na celebrowanie pobytu w miejscach, które stoją tu od wieków i które odwiedzały kolejne pokolenia mieszkańców Olsztyna. Na trasie jest 7 zadań do wykonania.Bilety do Muzeum Warmii i Mazur w zamku kosztują 18 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy). W sezonie od października do końca kwietnia placówka jest czynna od 09.00 do 16.00, a od maja do września w godzinach 10.00-17.00, z wyjątkiem poniedziałków. Kaplica Jerozolimska otwierana jest tylko podczas mszy, w niedziele o godz. 20.00. Katedrę Świętego Jakuba można zwiedzać pomiędzy nabożeństwami – jest otwarta przez cały rok.
Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!
Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.