Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Vicky Cristina Barcelona – podróż po Barcelonie śladami bohaterek filmu Woody’ego Allena

8,12 km
Zapraszam was na spacer po Barcelonie śladami bohaterek nakręconego w 2008 roku filmu Woody’ego Allena pt. „Vicky Cristina Barcelona”. Zauroczone miastem przyjaciółki (spokojna, zakochana w architekturze Gaudiego i pisząca pracę magisterską o „tożsamości Katalończyków” Vicky oraz zwariowana i zmysłowa Cristina, o artystycznej duszy) zwiedzają zarówno najważniejsze miejsca Barcelony (Sagrada Familia, Park Guell, czy słynna Rambla), jak i mniejsze uliczki, placyki i zakamarki miasta. Nie sposób odwiedzić wszystkie miejsca pokazane w filmie (trasa trwałaby zapewne kilka dni!), ale mam nadzieję przybliżyć wam tutaj te najważniejsze z nich. „Vicky Cristina Barcelona” to w rzeczywistości promocja Barcelony. Zresztą Allen otrzymał na nakręcenie filmu dofinansowanie z pieniędzy publicznych, zarówno od autonomicznego rządu katalońskiego (Generalitat de Catalunya), jak u barcelońskiego ratusza (Ajuntament de Barcelona), co wzbudziło wiele kontrowersji w samej Hiszpanii i za granicą. Film dostał statuetkę Złotych Globów w kategorii „Najlepszy film komediowy lub musical”, a Penélope Cruz otrzymała zarówno Oscara, jak i nagrodę filmową Goya dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę szalonej malarki, Marii Eleny, eksżony Juana Antonio. Co ciekawe, autorem obrazów pokazanych w filmie jest kataloński artysta, Agustí Puig, którego dzieła można czasem oglądać na barcelońskich wystawach. Jego studio i obrazy znalazły się w filmie Woody'ego Allena, a sam artysta udzielił przed nakręceniem filmu kilku lekcji Penélopie Cruz, która chciała naśladować energiczny styl malarza. Film podzielił krytyków i opinię publiczną: niektórzy uwielbiają go za piękne zdjęcia, świetne aktorki i aktorów i ciekawe pokazanie Barcelony, inni narzekają na dość płytką fabułę filmu. Jedno jest pewne, jedną z głównych bohaterek filmu jest sama Barcelona, w której nie sposób się nie zakochać, szczególnie, gdy towarzyszy nam piosenka katalońskiego zespołu Giulia y los Tellarini pt. „Barcelona”!
Porady do wycieczki
  • Większość trasy (oprócz dwóch ostatnich punktów znajdujących się na wzgórzu Montjuic) można odbyć pieszo, bądź podjeżdżając kilka przystanków metrem czy autobusem. Choć wszystkie budynki zachwycają również z zewnątrz, to niektóre z nich (jak Hospital San Pau, Sagrada Familia czy Casa Mila) warto też choć raz odwiedzić w środku. Bilety wstępu nie są tanie, ale jeśli zdecydujesz się na ich zakup, to koniecznie zrób to online. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i kilka euro. Weź też ze sobą słuchawki (często w cenie biletu dostaniesz dostęp do audioprzewodnika, w kościele Sagrada Famiia nawet w języku polskim!).Wstęp do Hospital San Pau i do muzeum MNAC na Plaza Espanya (jak i do wielu innych miejsc z Barcelonie) jest za darmo w pierwszą niedzielę miesiąca!
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 5
Punkty do zdobycia 20p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.