Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Barcelona szlakiem modernizmu – północna część miasta

5,5 km
Zapraszam was na spacer po północnej części Barcelony szlakiem modernizmu, czyli wyjątkowego ruchu artystycznego i kulturalnego, który rozwinął się głównie w Katalonii i Barcelonie na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku, stając się stylem dominującym zarówno w architekturze, jak i malarstwie, rzeźbie czy nawet literaturze.Modernizm odrzucał nieatrakcyjną stylistykę architektury przemysłowej pierwszej połowy XIX wieku i rozwijał nowe koncepcje architektoniczne, inspirując się naturą, unikając prostych linii i wykorzystując nowe i różnorodne materiały oraz elementy dekoracyjne. Artyści eksperymentowali z organicznymi kształtami, modernistyczne budynki nierzadko przybierają wyjątkowe formy, a ich fasady zdobią artystycznie rzeźbione okna i balkony z kutego żelaza, witraże, kolorowe elementy ceramiczne, artystyczne rzeźby, figury ptaków, motyli, liści czy kwiatów. Modernizm kataloński wyłonił się w kontekście ogólnego europejskiego ruchu, ale miał swoje unikalne cechy, wynikające ze specyficznej sytuacji politycznej i kulturalnej regionu. Podkreślał unikalność katalońskiego języka, historii i tradycji, i był silnie związany z dążeniem do odrębności i tożsamości katalońskiej wobec reszty Hiszpanii. Sprzyjała mu też wykształcona i wrażliwa na sztukę burżuazja, która widziała w tej nowej architekturze sposób na wyrażenie swojej katalońskiej tożsamości oraz dyskretne ujawnienie swojego bogactwa. Warto też wspomnieć, że modernizm kataloński nie ograniczał się tylko do architektury, ale miał również wpływ na inne dziedziny sztuki, takie jak malarstwo, rzeźba czy rzemiosło artystyczne. Był również silnie związany z ruchem literackim. Pisarze czy dramaturdzy, tacy jak Joan Maragall czy Santiago Rusiñol, eksplorowali w swoich utworach katalońską tożsamość, folklor i historię, promując język i kulturę Katalonii.Nie sposób zobaczyć czy choćby wymienić wszystkich budowli modernistycznych. Ponad stu architektów stworzyło dzieła, które do tej pory wzbogacają krajobraz regionu. Wśród nich wyjątkowe miejsce na mapie Barcelony zajmuje trzech z nich: Antoni Gaudí, Lluís Domènech i Montaner oraz Josep Puig i Cadafalch. Proponuję wam wycieczkę po północnej części miasta, gdzie zobaczymy najważniejsze budowle tych trzech artystów, których dzieła maiły ogromny wpływ na wygląd miasta i wciąż pozostają istotnym elementem kulturalnego krajobrazu Barcelony, przypominając o kreatywności tego wyjątkowego okresu w historii Katalonii.
Porady do wycieczki
  • Polecam ci rozpocząć trasę w parku Guell rano (kiedy jest tam mniej ludzi). Koniecznie kup bilet przez internet (na konkretną godzinę). Do następnego punktu możesz dojść na piechotę, bądź podjechać metrem czy autobusem (zależy, którą bramą wyjdziesz z parku - jest ich kilka). Następne punkty wycieczki zwiedzaj, spacerując po mieście. Choć wszystkie budynki zachwycają z zewnątrz, to niektóre z nich (jak Hospital San Pau, Sagrada Familia czy Casa Mila) warto też choć raz zwiedzić w środku. Bilety wstępu nie są tanie, ale jeśli zdecydujesz się na ich zakup, to koniecznie zrób to online. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i kilka euro.Weź też ze sobą słuchawki (często w cenie biletu dostaniesz dostęp do audioprzewodnika, w kościele Sagrada Famiia nawet w języku polskim!).
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 4
Punkty do zdobycia 16p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.