Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Sandomierz „Ojca Mateusza”

2,84 km
Zapraszam na spacer po Sandomierzu śladami serialu, który od lat cieszy się niesłabnącą sympatią widzów. Emitowany jest w TVP od roku 2008 – pierwszy odcinek można było obejrzeć 7 grudnia tego roku. 9 września rozpoczął się kolejny, już 28. sezon. Serial oparty jest na kanwie włoskiego „Don Matteo”, początkowo odcinki były tylko przeniesieniem pierwowzorów do polskich realiów, jednak w kolejnych sezonach zaczęły dominować pomysły oryginalne, Wprawdzie złośliwi twierdzą, że w serialu można zobaczyć tylko sandomierski rynek, a całej reszty trzeba szukać w Warszawie i jej okolicach, nie do końca jest to prawdą. Owszem, ani kościoła ani plebanii nie znajdziemy w Sandomierzu (choć i tu czeka nas pewna niespodzianka), również wnętrza komendy i część plenerów kręcone są w stolicy, jednak bardzo wiele sandomierskich miejsc „zagrało” w serialu. Na tyle dużo, że w czasie krótkiego spaceru nie da się pokazać wszystkich, choć zobaczymy ich ponad dwadzieścia. Na pewno warto pochodzić po urokliwych zaułkach, a na koniec spotkać się z serialowymi bohaterami. Zapraszam!
Porady do wycieczki
  • Trasa przewidziana jest dla osób dorosłych i młodzieży. Rekomendujemy przemierzenie jej pieszo – przy średnim tempie pokonanie trasy zajmuje około 2,5 godziny (plus ew. ok. 40 minut na zwiedzanie Zamku i ok. 30 minut Muzeum Diecezjalnego).Trasa typowo miejska, po drodze jeden obiekt, do którego jest płatny wstęp – Wystawa Świat Ojca Mateusza (plus ew. Zamek i Dom Długosza).
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 10
Punkty do zdobycia 40p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.