Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Różnorodne Tbilisi

7,73 km
Tbilisi – stolica i największa metropolia Gruzji, to różnorodne i fascynujące miasto, łączące przenikające się ze sobą kontrasty. Malowniczo położone w dolinie i na wzgórzach nad rzeką Mtkvari, głośne, a jednocześnie zaciszne, pełne nowoczesnych, lekkich konstrukcji, a zarazem komunistycznych gmachów i bloków, chaotyczne i niekiedy trudne do ogarnięcia wszystkimi zmysłami. Wycieczka zakłada całodniowy spacer, podczas którego odwiedzamy kilka charakterystycznych dla Tbilisi miejsc i obszarów - m.in. dzielnicę łaźni i wodospad w samym centrum miasta, monumentalny pomnik Matki Gruzji czy bazar z lokalnymi pamiątkami w przystępnych cenach. Znajdzie się chwila na kawę czy gruziński obiad w jednej z wielu restauracji.
Porady do wycieczki
  • Położone w dolinie Tbilisi swoim kształtem przypomina trochę literę Y. Najgęstsza zabudowa rozciąga się w dolinie rzeki Mtkvari i jej bezpośrednim sąsiedztwie; także tędy poprowadzone są główne drogi wjazdowe/wyjazdowe z miasta oraz czerwona linia metra. Komunikacja miejska opiera się na metrze (dwie linie), marszrutkach (niewielkich busikach) i autobusach. Po mieście jeździ dużo taksówek, którymi przejazd jest relatywnie tani. Metro jest najsprawniejszym środkiem komunikacji w Tbilisi. Łączna długość obu linii to 29 km, na tym odcinku są 23 stacje. Kręgosłupem miasta jest linia czerwona, łącząca ścisłe centrum z dworcem kolejowym, ul. Rustaweli, bazarem i dworcem Didube. Druga linia, do której możemy się przesiąść na stacji przy głównym dworcu kolejowym, dowozi na ogromne blokowisko Saburtalo, w zachodniej części miasta. Bilety na komunikację miejską koduje się na specjalnej karcie miejskiej, którą możecie kupić w punkcie na każdej stacji metra. Jednorazowy przejazd to koszt 0,50 GEL. Sama karta kosztuje 2 GEL i jest ładowana na okaziciela. Baza noclegowa w Tbilisi jest dobrze rozbudowana. Najlepiej szukać noclegu poza ścisłym, głośnym centrum, jednak przy stacji metra, np. w dzielnicy Avlabari lub Saburtalo. Język gruziński jest dość trudny, dodatkowo zapisuje się go specjalnym alfabetem. W Tbilisi i większych miastach można się dogadać po angielsku i rosyjsku (ze starszymi).Gruzini bardzo lubią Polaków i chętnie to podkreślają - sympatię można odczuć także w tak dużym mieście jak Tbilisi.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania
Punkty do zdobycia 0p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.