Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Toruń śladami Wisły, kupców i flisaków

Cześć, czy tylko nam się wydaje, że Toruń kojarzy się wielu osobom głównie z największymi atrakcjami czyli szlakiem Kopernika i piernikami? Zastanawiasz się jak to się stało, że Kopernik i pierniki trafiły do Torunia. Idź z nami na wycieczkę, która pozwoli lepiej zrozumieć fenomen Torunia i to skąd wzięło się jego bogactwo. Parafrazując znany tytuł filmu poświęconego Gdyni „Miasto z morza”, można by stwierdzić, że:Toruń to miasto z wody i handlu, bez Wisły i kupców nigdy nie byłoby tak wielkim i pięknym jakim się stało.Również gdyby nie Wisła najwybitniejszy Polak i toruńczyk Mikołaj Kopernik – pochodziłby z Krakowa. Tam żył i robił interesy jego ojciec, też Mikołaj, który handlował słowacką miedzią. Surowiec spławiano do Gdańska Wisłą. Po drodze był Toruń ze swoim prawem składu. By na nim nie tracić, ojciec astronoma przeniósł się do Torunia i stał się obywatelem toruńskim. Tu poznał Barbarę Watzenrode – przyszłą matkę Mikołaja Kopernika. No i dlatego tutaj urodził się słynny astronom.Wisła, która jest najdłuższą, polską rzeką (1047 km), od zawsze była uważana za granicę dwóch światów. Pewnie dlatego, że ścierały się na nią granice klimatów kontynentalnego i morskiego. Jej źródła są na Baraniej Górze w Beskidzie Śląskim, a swój bieg kończy jak wiadomo w Bałtyku. Przez wieki była kręgosłupem gospodarczym tej części Europy i najważniejszym, wodnym szlakiem handlowym. Krzyżacy nieprzypadkowo właśnie w tym miejscu ulokowali miasto. Znajdowało się na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Porty Torunia, na granicznej rzece łączyły Europę Zachodnią z ziemiami polskimi, pruskimi, ruskimi i węgierskimi. Gotycka starówka i zabytki Torunia z tego okresu to ich zasługa.Kupcy ze Śląska, Łużyc czy Westfalii bardzo chętnie przenosili się do Torunia, bo mogli korzystać z możliwości pominięcia dodatkowego opodatkowania. Dzięki temu mogli taniej handlować towarami z południa i puszczać je dalej w świat. Ale nie byłoby ich, gdyby nie wszelkie rzeczne zawody flisaków, oryli, którzy przewozili droga wodną wszystkie towary z południa do Torunia i dalej w świat, ale również z portów nadmorskich do tego miasta.Najstarszy statut określający prawa i obowiązki flisackie pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Była to wówczas trzecia, najliczniejsza grupa zawodowa. Toruń może się poszczycić wpisaniem tradycji flisackich na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.Dziś trudno nam sobie wyobrazić, że oddalony 200 km od Bałtyku Toruń w XIII i XIV wieku była najważniejszym portem żeglugi morskiej na ziemiach dzisiejszej Polski. A także jednym z najważniejszych członków Hanzy. I pierwszym miejscem na ziemiach polskich po odzyskaniu niepodległości, gdzie powstała Szkoła Oficerów Marynarki Wojennej. Dlatego wciąż obchodzi się tu Dni Morza.
Porady do wycieczki
  • To wycieczka dobra na weekend, dlatego nie wprowadzamy dokładnego rozkładu godzinowego, ponieważ każdy może samemu podzielić sobie jej części jak mu pasują.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania
Punkty do zdobycia 0p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.