W połowie XIX wieku w Katowicach zaczął się dynamicznie rozwijać przemysł, zwłaszcza huty i kopalnie. Założycielem kopalni mógł być każdy, powstawały więc jedna przy drugiej na potrzeby każdej huty. Później bogatsi właściciele skupowali udziały sąsiednich, mniejszych kopalń i tworzyli większe zakłady. Większe zakłady oznaczały większą liczbę pracowników, którzy napływali do miasta z okolicznych wsi. Właściciele kopalń mieli obowiązek zapewnić pracownikom miejsce do życia – i przyznam, że spełniali tę rolę znacznie lepiej niż wielu współczesnych deweloperów. Tworzyli osiedla górnicze funkcjonujące niemal jak oddzielne miasta, dopasowane do potrzeb pracowników i ich rodzin. Tak powstał Nikiszowiec, który dziś przyciąga do Katowic najwięcej turystów.Osiedle Nikiszowiec to grupa dziewięciu malowniczych budynków z czerwonej cegły z wewnętrznymi dziedzińcami, tak zwanych familoków, które dziś przyciągają do Katowic wielu turystów.Osiedle było samowystarczalne – funkcjonowały tu gospoda, pralnia, kościół, łaźnia, sklepy spożywcze i odzieżowe. Dawniej w wewnętrznych podwórkach mieszkańcy hodowali zwierzęta, dziś widać suszące się pranie, ogródki z kwiatami i bawiące się dzieci. Nikiszowiec zagrał w filmach Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej" i "Perła w koronie". Należy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Ta wycieczka przeprowadzi Cię przez atrakcje osiedla.
Porady do wycieczki
Na osiedle Nikiszowiec dojedziesz z centrum Katowic autobusami numer 30 i 920. Nazwy przystanków w centrum, z których odjeżdżają to:Katowice Aleja Korfantego,Katowice Strefa Kultury NOSPR,Katowice Strefa Kultury.Końcowe przystanki, które Cię interesują to:Nikiszowiec Szyb Wilson,Nikiszowiec Szpital,Nikiszowiec Szyb Pułaski,Nikiszowiec Kościół.Duży parking znajdziesz niedaleko skrzyżowania ulic Gospodarczej i Szopienickiej.
Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!
Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.