Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Industrialne zabytki i architektoniczne perełki Zabrza

15,72 km
Podczas tej wycieczki poznasz miasto Zabrze - określane mianem "stolicy turystyki poprzemysłowej". Wcale to nie dziwi, bo w końcu właśnie tutaj znajduje się słynna w już w całej Europie Zabytkowa Kopalnia Guido z najniżej położonym pubem w Europie, czy Sztolnia Królowa Luiza z najdłuższą podziemną trasą wodną w Polsce. Można pokusić się o stwierdzenie, że tutaj życie toczy się na dwóch poziomach - ponad i pod chodnikami oraz ulicami miasta. Choć pokłady węgla zostały tu odkryte już w XVIII wieku, to największy boom przemysłowy przypadł na wiek XIX. W ogromnym stopniu przyczyniła się do tego znacząca i niebywale zamożna rodzina von Donnersmarck z jej najwybitniejszym przedstawicielem noszącym imiona Guido Henckel, a także tytuł księcia pruskiego.Ale oddalone od Katowic jedynie o jakieś 20 km Zabrze jest też niezwykle interesujące pod względem architektonicznym. Niejeden student tego kierunku - i to nie tylko uczący się w Polsce, odwiedził Zabrze, aby zobaczyć zaskakującą sylwetkę i interesujące wnętrza kościoła św. Józefa. Ozdobą miasta jest bez wątpienia także luksusowy przedwojenny drapacz chmur - Hotel AdmiralsPalast.
Porady do wycieczki
  • W ofercie Kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza można znaleźć kilka wariantów zwiedzania - w zależności od wieku, stopnia trudności, czy czasu jaki trzeba na to poświęcić. Warto jest więc wcześniej zapoznać się na stronach internetowych tych obiektów, która z nich najbardziej nam odpowiada. My będziemy w tej wycieczce proponować "klasyczną" wersję zwiedzania. Warto rozważyć przyjazd do Zabrza w okresie wakacji ze względu na odbywające się w Strefie Carnall w wybrane lipcowe i sierpniowe weekendy koncerty na żywo w ramach imprezy Carnall Festival, jesienią zaś (pierwszy weekend września) ma miejsce święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego czyli Industriada z wieloma imprezami plenerowymi i we wnętrzach obiektów ze wspomnianego szlaku.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania
Punkty do zdobycia 0p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.