Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Ołomuniec – Mała Praga

Ołomuniec leży tylko 110 km od Polski - to jedno z tych miast, do których chce się wracać. Ani małe, ani duże – a zabytkami mogłoby obdzielić niejedną, półmilionową metropolię. Ołomuniec to stolica środkowych Moraw, ważny ośrodek studencki i prawdziwa perełka architektoniczna. Miasto przypadnie do gustu miłośnikom zabytków sakralnych i świeckich – największe wrażenie zrobi kolumna Trójcy Świętej na Górnym Rynku, która stoi w tym miejscu od połowy XVIII wieku. Ale nie tylko!Większość najciekawszych miejsc jest dostępnych w ramach spaceru - atrakcje nie są oddalone od siebie na tyle, by być zmuszonym korzystać z samochodu lub transportu publicznego. Spacerując brukowanymi uliczkami rozległego, starego miasta, co rusz natrafimy na klimatyczne knajpki i studenckie puby w różnym klimacie. Ołomuniec to dobre miejsce, by spróbować czeskiej kuchni w bardziej lokalnym, morawskim wydaniu, choćby ze względu na ołomunieckie twarożki - rodzaj chudego sera, którego historia rozpoczęła się w pobliskich Losticach (tam wciąż działa fabryka serów, a przy niej muzeum).
Porady do wycieczki
  • Ołomuniec leży we wschodniej części Czeskiej Republiki, w środkowych Morawach. To zaledwie 110 km od polskiej granicy, a ok. 180 z Katowic – samochodem tą trasę pokonacie w około dwie godziny.Większość atrakcji Ołomuńca leży w ścisłym centrum miasta - po którym polecamy poruszać się pieszo lub tramwajem (sieć tramwajowa w Ołomuńcu działa bardzo sprawnie, bilety można kupić bezpośrednio u motorniczego).W Ołomuńcu nie brakuje przytulnych kawiarni i tradycyjnych restauracji, w których skosztujemy czeskiej kuchni. Zwłaszcza polecamy restaurację Starovaclavsky Pivovar na starym mieście (ul. Marianska 845), która serwuje dania czeskiej i morawskiej kuchni - również ołomunieckie twarożki w różnej formie. Do Ołomuńca łatwo dostać się również pociągiem – przez miasto przejeżdża większość składów zmierzających do Pragi. Z Ostrawy to nieco ponad godzina jazdy. Rozkład można sprawdzić na stronie kolei czeskich: www.cd.cz.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania
Punkty do zdobycia 0p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.