Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Chełmno – spacer po mieście zakochanych

3,16 km
Zapraszamy na niezapomnianą wycieczkę do urokliwego miasta jakim niewątpliwie jest położone w województwie kujawsko-pomorskim Chełmno. To miejsce zachwyca swoją bogatą historią, malowniczym położeniem i unikalnymi zabytkami. Chełmno jest jednym z najstarszych miast w Polsce, sięgającym czasów średniowiecza, co czyni go prawdziwą skarbnicą historii i kultury.Prawa miejskie zostały mu nadane w 1233 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Hermana von Salza oraz mistrza krajowego Hermana von Balk. Wydaje się, że miasto wprost wyrasta z brzegu rzeki Wisły, przez co zachwyca swoim urokliwym położeniem na wzgórzu, w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Właściwie w tym miejscu trzeba by rzec, że nie na jednym a na 9 wzgórzach. Stąd też nazwa cyklicznie odbywającego się w Chełmnie Nine Hills Festiwal, czyli festiwal dziewięciu wzgórz, który przyciąga do miasta prawdziwe tłumy. Wędrując po uliczkach tego grodu, można poczuć magię minionych wieków, a zaglądając w malownicze zaułki, odkrywać ukryte zakątki tego urokliwego miejsca. Charakterystyczną cechą miasta jest jego układ ulic. Mowa tutaj o niezwykle rzadko spotykanej szachownicy. Tym samym ulice przecinają się pod kątem prostym i dzielą miasto na cztery kwartały - wielki, mały, franciszkański i dominikański. Ten pierwszy zamieszkiwany był dawniej przez najbogatszych spośród Chełminian. Chełmno słynie również z unikalnej architektury. Spacerując po jego zabytkowym centrum, można podziwiać piękno gotyckich kościołów, wież obronnych, bram miejskich oraz barokowych kamienic. Jednak to nie wszystko. W mieście, w którym przechowywane są relikwie Świętego Walentego - w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bardzo hucznie świętuje się Walentynki. W związku z czym Chełmno zwie się Miastem Zakochanych. By jeszcze bardziej podkreślić tę jego funkcję władze grodu postanowiły po całym mieście rozstawić dekoracje w kształcie serc, a także ławeczkę zakochanych, na której turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Wy również podczas tej wycieczki będziecie mieli na to okazję. To jak? Gotowi na przygodę?
Porady do wycieczki
  • Podczas tej wycieczki nastawcie się na sporo chodzenia. Choć miasto nie jest duże, to znajduje się w nim naprawdę wiele interesujących zabytków, pomników, czy też dekoracji. Dlatego też zalecamy wygodne buty, te na obcasie raczej odpadają ze względu na fakt, że w Chełmnie traficie na brukowane alejki. Często będzie także pod górkę ;) Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi, to nie martwcie się. W tym mieście będą miały gdzie się pobawić i pobiegać. Mimo to polecamy zabranie wózka, gdyby małe nóżki nie dawały już rady. Dla miasta Chełmna szczególnymi wydarzeniami są: Walentynki - 14 Lutego, ale atrakcje odbywają się kilka dni. Odpust - początek lipca. Perspektywy - 9 Hills Festiwal - zazwyczaj 2 weekend sierpnia.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 5
Punkty do zdobycia 20p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.