Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Żyrardów – europejska stolica włókiennictwa

3,2 km
Zaledwie 50 kilometrów od Warszawy leży miasto, które jeszcze sto lat temu było największym przetwórcą lnu w całej Europie. Prężnie działające zakłady włókiennicze, stworzone przez francuskiego inżyniera, Filipa de Girarda, pociągnęły za sobą błyskawiczny rozwój miasta skoncentrowanego na przemyśle. Charakterystyczne, ceglane budynki pełniły rozmaite funkcje publiczne, powstały osiedla robotnicze i wille dyrektorskie, układ miasta został podporządkowany industrialnym funkcjom. Co współcześnie zostało z włókienniczej potęgi? Jak wykorzystano zamknięte fabryki? Odpowiedzi znajdziemy wśród ciekawej zabudowy i w muzeum lniarstwa, mieszczącym się w w dawnej hali fabrycznej. Żyrardów to niezwykłe miasto tajemnic i industrialnej historii. Miasto w trakcie trwającej transformacji, poszukujące sposobu na wykorzystanie licznych, pofabrycznych zabudowań.
Porady do wycieczki
  • Żyrardów jest kompaktowym miastem - wszystkie punkty trasy znajdują się w granicach spaceru lub krótkiej wycieczki rowerowej. Trasa typowo miejska - większość obiektów do oglądania z zewnątrz, bezpłatnie. Wyjątek stanowi muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda, w dawnej hali fabryki lnu - tam wstęp jest płatny. Na zwiedzanie ekspozycji trzeba poświęcić ok. godziny.Na obiad polecamy restaurację Szpularnia, mieszczącą się w dawnej przędzalni lnu. Restauracja serwuje tradycyjną kuchnię staropolską, wnętrze jest zachowane w postindustrialnym klimacie.Do Żyrardowa łatwo dojechać samochodem (miasto leży 7 km od autostrady A2) lub pociągiem (PKP Intercity lub Koleje Mazowieckie). Stacja kolejowa Żyrardów znajduje się ok. 0,5 km od centrum miasta.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania
Punkty do zdobycia 0p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.