Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Street art Praga

8,36 km
Praga Północ kojarzona jest głównie z niezniszczoną w czasie wojny starą zabudową Warszawy i kapliczkami z Matkami Boskimi na podwórkach. Gdy zaczniemy po niej spacerować, okazuje się, że sztukę uliczną odnaleźć można tu na każdym kroku, na pustostanach, na bramach, ścianach kamienic. Jest to chyba pod tym względem najbardziej kolorowa część Warszawy. Warto odkryć praski brzeg i dotrzeć tu w poszukiwaniu sztuki ulicznej, która z zasady jest skrajnie demokratyczna, dostępna dla każdego. Nie musimy kupować biletu i nie musimy znać autora rysunku, bo wielu z nich tworzy anonimowo, żeby obcować z dziełami artystycznymi.Według Wikipedii street art tworzono w przestrzeni publicznej początkowo zazwyczaj nielegalne, poza konwencjonalnymi placówkami artystycznymi. Termin powstał w okresie boomu graffiti na początku lat osiemdziesiątych.Szablony, plakaty, artystyczne wlepki to też formy formy nowoczesnej sztuki ulicznej.Początki street artu, jaki dzisiaj jest nam znany, to początek lat siedemdziesiątych XX wieku, Nowy Jork i artysta Keth Haring, który nie używał liter tylko kształty ludzkie i zwierzęce. Warto wspomnieć Basquiata, który pod koniec lat siedemdziesiątych, mimo stosunkowo krótkiej działaności "na ulicy" miał ogromny wpływ na tę sztukę.Street art do Europy przywiózł artysta francuski Blak le Rat. Zainspirował go Nowy Jork, a pracował z szablonami. Jego prace inspirowały Banksy'ego.Street art jaki dzisiaj znamy powstał, aby wyprowadzić sztukę na ulicę, by stworzyć galerię na wolnym powietrzu, w której artyści mogliby błyskawicznie zyskać sławę.Streetartowcy stali się bardziej pokojowo nastawieni od grafficiarzy, którzy malują nielegalnie, często zamalowując dzieła innych, w ten sposób walcząc między sobą.Trudno rozdzielić w definicjach streetartowców od graficiarzy, przede wszystkim ci drudzy działają bardziej łobuzersko, kojarzą się z wandalizmem, stawiają na autopromocję. Streetartowcy zaczęli dodatkowo poruszać ważne tematy, zagadnienia społeczne i polityczne. Ogólnie większość artystów streetartowych wykonuje murale, rozkleja plakaty i vlepki, a graficiarze malują tagi. Ktoś kiedyś powiedział, że żeby być streetartowcem trzeba mieć talent i umiejętności, a żeby być graficiarze trzeba mieć... jaja. Czy więcej tu prac tych pierwszych, czy tych drugich? Zapraszam na spacer rowerowy/rolkowy po Pradze, aby się na własne oczy przekonać, jak reprezentuje się tam sztuka uliczna..
Porady do wycieczki
  • Poruszaj się zgodnie z przepisami ruchu drogowego, warto mieć kask, jeśli poruszasz się na rowerze lub rolkach.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 6
Punkty do zdobycia 24p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.