Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej

Ok, rozumiem

Szlakiem zaginionych ogrodów i oranżerii. Mniej znane Łazienki

2,34 km
O Łazienkach opowiadać można bez końca. I odwiedzać je bez końca. A każdy spacer po Parku Łazienkowskim jest inny, zależnie od tematu, pory dnia i roku.Tym razem tematem będą ogrody. Ich historia i zmiany, jakie w nich zachodziły za czasów kolejnych mieszkańców Łazienek.Ogólnie rzecz ujmując, mamy jeden Park Łazienkowski. Ale czy tylko jeden ogród na jego terenie?Okazuje się, że Łazienki to wielka różnorodność ogrodów i ich typów: włoski, angielski, chiński, romantyczny, geometryczny, modernistyczny... Niezły galimatias, prawda?A i tak jeszcze nie wszystkie zostały wymienione.A wszystkiemu winien… Stanisław August Poniatowski. Bo nie dość, że był królem-artystą, to był jeszcze królem-ogrodnikiem i królem-rolnikiem.No, może nie dosłownie, aczkolwiek nie można jego wiedzy w tych dziedzinach nie docenić..Ogrody nie będą oczywiście jedynym tematem spaceru, bo prawie w każdym miejscu Parku Łazienkowskiego przyroda łączy się z historią. Jak zwykle w spacerach po Łazienkach towarzyszyć nam będzie król Staś, ale pojawią się także znani i cenieni artyści z czasów stanisławowskich i późniejszych - panowie Jan Christian Schuch, Zygmunt Vogel, Jan Chrystian Kamsetzer, Fryderyk Chopin, Henryk Sienkiewicz, Wacław Szymanowski ... Z Belwederu zaś spojrzy na nas mało sympatyczny książę Konstanty. Nie przejdziemy za jednym zamachem całego parku, jako że jego powierzchnia jest olbrzymia, liczy ok. 76 ha.W trakcie spaceru skoncentrujemy się na tej części, w której stoją i stały kiedyś łazienkowskie oranżerie.
Porady do wycieczki
  • Większość alejek w Parku Łazienkowskich wysypana jest żwirkiem, Warto zatem na spacer założyć kryte buty na grubszej podeszwie.Park jest ogrodzony i zamykany na noc. Bramy standardowo otwarte są do 22.00. Część parku jest oświetlona, jednak w wielu alejkach nie ma latarni.
Zadania na trasie
Zadania do wykonania 4
Punkty do zdobycia 16p.

Pobierz aplikację

Sprawdź Story Planet Go! Pobierz aplikację, wybierz wycieczkę i odwiedź pierwsze trzy punkty za darmo.
Komentuj, oceniaj, dodawaj własne zdjęcia!

Jeśli jesteś znawcą swojej okolicy lub fanem serii fabularnych i chcesz podzielić się swoją pasją, i zarabiać na posiadanej wiedzy, możesz stworzyć własny szlak i udostępnić go turystom w aplikacji.